Historia 18 Południka

 

Swoje podwoje otworzyliśmy 1 czerwca 2012, zatem stosunkowo niedawno. Pomysł narodził się z pasji do herbat Doroty Marszal oraz pasji do podróży Wojciecha Suchy właścicieli Herbaciarnio-Kawiarni Podróżniczej 18 Południk tea&caff. Nazwa nawiązuje do geograficznego położenia Gdańska.

Prelekcja inaugurująca działalność 18 Południka tutaj


Od samego początku naszym założeniem było, aby w 18 Południku życie kwitło na różnych polach kultury i sztuki. Pierwszym i jak na razie najbardziej udanym przedsięwzięciem był (i nadal jest) cykl czwartkowych spotkań z podróżnikami. Podróżnikami zwykłymi - nie trzeba mieć znanego nazwiska, aby móc zaprezentować swoją pasję w 18 Południku. Początkowo prelegenci rekrutowali się spośród krewnych i znajomych, później odwagi nabrali nasi Goście w efekcie czego w grudniu 2012 musieliśmy zawiesić przyjmowanie zgłoszeń, gdyż nie mieliśmy wolnych terminów przez najbliższe dwa miesiące.


We współpracy z Polskim Klubem Przygody, dzięki osobistemu zaangażowaniu Michała Witkiewicza w styczniu 2013 rozpoczęliśmy nowy, poniedziałkowy cykl prelekcji pod nazwą "Wieczory z przygodą", na których prelegentami były osoby z dużym bagażem doświadczeń, często laureaci licznych nagród za osiągnięcia podróżnicze. Gościliśmy takie osobistości jak Romuald Koperski, Bohdan Sienkiewicz, Jan Faściszewski, Magdalena Skopek - laureatka Kolosa 2010 za dwumiesięczną podróż na Syberię, gdzie mieszkała wśród lokalnego plemienia Nieńców, Michał Kochańczyk, Michał Witkiewicz czy Marek Tomalik.

Projekt uzyskał wsparcie Miasta Gdańska - Biura Prezydenta ds. Kultury na rok 2013. W roku 2014 cykl musieliśmy zawiesić ze względu na brak dofinansowania. Jeśli znacie kogoś, kto byłby skłonny pokryć koszty dojazdów i gaży prelegentów dajcie znać a na pewno cykl "Wieczory z przygodą" wróci do naszej Kawiarni. Od listopada 2013, również w poniedziałki, realizujemy cykl spotkań pod nazwą "Spragnieni Świata", którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Naukowe Koło Turystyki i Hotelarstwa Akademii Morskiej w Gdyni.

 

Kolejnym długofalowym projektem jest cykl koncertów pod nazwą "Piosenka życia szlakiem", pod auspicjami Stowarzyszenia Bazuna i pod kierownictwem Marka Skowronka. Wtorkowe koncerty odbywały się początkowo raz w miesiącu w nurcie poezji śpiewanej, szant czy po prostu piosenki turystycznej. Z czasem kalendarz muzyczny wypełniał się coraz szczelniej tak, że dziś możemy zaprosić słuchaczy już w prawie każdy wtorek a tematykę w ramach cyklu "Muzyka Świata" rozszerzyliśmy m.in. o utwory, jak na Kawiarenkę Podróżniczą przystało, z różnych stron świata (afrykańska, rosyjska, hiszpańska), a nawet o muzykę klasyczną. Planujemy wprowadzić również inne gatunki muzyczne, w szczególności jazz i blues. Chętnych zapraszamy do współpracy.

 

W kawiarence udało się zainicjować kluby językowe: hiszpański, rosyjski, japońsko-chiński oraz amerykański. Na comiesięcznych spotkaniach uczestnicy mogą zapoznać się z kulturą, sztuką, tradycjami czy architekturą danego kraju, mają możliwość obcowania z żywym językiem czy okazję do wymiany spostrzeżeń ze swoich własnych podróży. Aktualnie, z powodu braku prowadzących funkcjonuje jedynie klub hiszpański, jednakże jeżeli ktoś chciałby poprowadzić inny klub językowy będzie mile widziany.

 

18 Południk est także dobrym miejscem do organizacji kameralnych wernisaży i wystaw zarówno malarstwa jak i fotografii. Organizujemy je co 2 tygodnie na przemian prezentując prace malarskie i fotograficzne.

 

Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych. W latach 2012-13, w każdą niedzielę o 12:30 organizowaliśmy spotkania z żywym słowem, czyli Bajanie w 18 Południku, których założeniem było czytanie i opowiadanie dzieciom bajek z różnych stron świata. Projekt nie uzyskał jednak uznania Miasta Gdańska i wskutek nieprzyznania dotacji na rok 2014 i braku prowadzących-wolontariuszy spotkania musieliśmy zawiesić.

 

Pod koniec października 2012 we współpracy z Wiktorią Blacharską, dyrektor Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku przeprowadziliśmy cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty kulinarne kuchni gruzińskiej prowadzone przez rodowitego Gruzina. W listopadzie 2013 odbyły się warsztaty kuchni sycylijskiej a w marcu 2014 meksykańskiej. Mamy nadzieję, że nie były to ostatnie warsztaty tego typu.

 

Najmłodszym dzieckiem 18 Południka są Południkowe Spotkania Mniejszościowe (2013) oraz Południkowe Spotkania Narodowościowe (2014). Raz w miesiącu organizujemy spotkania, prelekcje, wykłady i warsztaty poświęcone narodom z różnych stron świata. W ramach Spotkań prezentowana jest kultura i tradycje danego narodu. Projekt rozpoczęliśmy w marcu 2013 współorganizując spotkanie poświęcone kulturze irańskiej. W kolejnych miesiącach 2013 roku zapoznaliśmy naszych Gości z mniejszością węgierską, rosyjską, białoruską, litewską, żydowską, kurdyjską, gruzińską, tatarską i ukraińską. Był drugi nasz projekt organizowany we współpracy z Bractwem Przygody Almanak, który uzyskał wsparcie Miasta Gdańska - Biura Prezydenta ds. Kultury ma rok 2013. W roku 2014 rozszerzyliśmy projekt na kraje niekoniecznie kojarzące się z mniejszościami narodowymi chcąc poszerzyć kulturową różnorodność naszych spotkań. Dotychczas zaprezentowaliśmy kulturę Sycylii, Mediolanu i Meksyku. Chętnie nawiążemy współpracę z przedstawicielami innych narodów czy grup społecznościowych, którzy chcieliby zaprezentować swoją tożsamość.

 

Chcielibyśmy wprowadzić również wieczory filmowe w stylu DKF czy różnego rodzaju warsztaty (kulinarne, decupache, szydełkowania itp.). Pozostajemy otwarci na Wasze propozycje. Jeśli chcecie zorganizować coś podobnego i jesteście w stanie to poprowadzić napiszcie do nas.

 

18 Południk to miejsce otwarte dla wszystkich. Zapraszamy do współpracy zarówno osoby, które chciałyby u nas zaprezentować swoje pasje jak również tych, którzy chcieliby współtworzyć jedno z powyższych działań, czy też mają własny pomysł na ciekawe wydarzenia w 18 Południku. 

 

Serdecznie zapraszamy!!!

 

listopad 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Szukaj